Zenit 11,Praktica LLC,Start66

Zenit 11,Praktica LLC,Start66


Start66


Start 66 - Polska myśl techniczna Start – pierwszy produkowany po II wojnie światowej w Polsce aparat fotograficzny (lustrzanka dwuobiektywowa) typu Rolleicord. Produkowany kolejno przez Warszawskie Zakłady Kinotechniczne w latach 1951-1952, Warszawskie Zakłady Fotooptyczne oraz Polskie Zakłady Optyczne.
  • format negatywu 6x6
  • obiektyw celownikowy tryplet Emitar 3,5/75
  • obiektyw zdjęciowy tryplet Emitar 3,5/75
  • przysłona od 3,5 do 22
  • migawka centralna: do wersji B: 1/10 – 1/250 s i B, następne 1/15 – 1/250 s i B
  • gniazdo synchronizacji lampy błyskowej (nie wszystkie wersje)
  • przesuw błony korbką – w nowszych wersjach, w starszych przesuw filmu płynny z obserwacją licznika umieszczonego na tylnej ściance aparatu i nie synchronizowany z migawką (starsza wersja umożliwia wykonywanie wielokrotnych ekspozycji na tej samej klatce)
  • lupa do dokładnego ustawienia ostrości na matówce
  • minimalna odległość fotografowania: 1 m
  • wersje: Start, Start II, Start B, Start 66, Start 66 S

Praktica LLC


Praktica − marka aparatów fotograficznych produkowanych w drezdeńskiej fabryce Kamera Werke od 1949 roku jako następcy produkowanej od 1938 roku lustrzanki małoobrazkowej Praktiflex. Od tego czasu powstało kilkanaście modeli z gwintowym (M42x1) i bagnetowym (Praktica PB) mocowaniem obiektywów, których produkcja kontynuowana była po przejęciu fabryki kolejno przez Kamera und Kinowerke Dresden a następnie kombinat Pentacon.
Swego czasu, aparaty Praktica wprowadziły na rynek nowatorskie rozwiązania techniczne. Np. w 1969 Praktica LLC była pierwszym na świecie zastosowaniem elektrycznego symulatora przysłony, umożliwiając pomiar światła o różnych nastawieniach przysłony przy kompletnie otwartym obiektywie. Mimo tego, Praktica LLC stanowiła kompletnie mechaniczny aparat, zdolny do wykonywania zdjęć bez baterii, która tylko zasilała wbudowany światłomierz i symulator przysłony.
Obecnie pod marką Praktica produkowane są aparaty i kamery cyfrowe.
Zenit 11

Zenit (ros. Зенит) – nazwa rosyjskich (a poprzednio radzieckich) aparatów fotograficznych. Konstrukcyjnie Zenit wywodzi się z niemieckiego aparatu dalmierzowego Leica II. Pierwsze wersje aparatu były modyfikacją aparatu Zorkij, w którym zastąpiono górną jego część układem z lustrem i pryzmatem. Mocowanie Leica M39x1 przesunięto do przodu. Zenity są lustrzankami małoobrazkowymi.
Macierzystym zakładem produkującym te aparaty są zakłady w Krasnogorsku w Rosji. Aparat jest produkowany także w uproszczonych wersjach na Białorusi i w niektórych innych zakładach Rosji. Modele produkowane w Krasnogorsku są najbardziej zaawansowane technicznie i według opinii wielu użytkowników najlepsze spośród oferowanych na rynku aparatów tej marki.



Autor obrazów motywu: wibs24. Obsługiwane przez usługę Blogger.
-->