Grupa Warowna "Cegielnia" Wałcz



Wał Pomorski jest przygraniczną fortyfikacją III Rzeszy. Przebiegał wzdłuż granicy z Polską. Jego zadaniem była osłona Niemiec przed agresją ze strony Polski. Pierwsze obiekty Wału Pomorskiego powstały w 1932 r..Umiejscowiono je w kluczowych punktach obrony takich jak np.najważniejsze szlaki komunikacyjne. Budowa otoczona wielką tajemnicą trwała do 1938 r. i była realizowana odcinkami. 



W założeniu Wał Pomorski miał opierać się na naturalnych przeszkodach terenowych, gdyż według niemieckiej nomenklatury nie był on fortyfikacją stałą tylko"pozycją" (niem. Pommerstellung). Umocnienia Wału Pomorskiego rozciągają się na linii: Bałtyk - Polanów - Biały Bór - Szczecinek - Wałcz - Tuczno - Krzyż - Gorzów Wielkopolski. Wałcz (niem. Deutsch Krone) stanowił najsilniejszą pozycję obrony Wału Pomorskiego. Schrony bojowe znajdują się poza miastem. Trzon fortyfikacji stanowiły grupy warowne "Cegielnia" i "Marianowo", które usytuowano tuż przed linią kolejową. 



Drugą linię stanowiły lżejsze schrony wkomponowane w fortyfikacje polowe. Ostatnią linią obrony były schrony umieszczone na terenie koszar 32 pułku artylerii (obecnie znajduje się w nich Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa - PWSZ). Wałcz był oblegany przez Rosjan w dniach od 30 stycznia 1945 r. do 11 lutego.Rosjanie przeprowadzili kilka bezskutecznych ataków między innymi na grupy warowne. Jednak Niemcy dopiero wobec groźby okrążenia porzucili fortyfikacje Wałcza, uciekając po zamarzniętym jeziorze Bytyń.


Po wojnie schrony zostały najpierw ogołocone z większości elementów żelaznych, takich jak drzwi oraz kopuły pancerne i grube płyty osłaniające strzelnice, a następnie wiele z nich wysadzono w powietrze. To, co tuż po wojnie było kłopotliwą zawalidrogą, stało się w końcu zabytkiem przeszłości, który może zainteresować nie tylko zwolenników militariów. Rzetelną wiedzę na temat fortyfikacji można uzyskać w Muzeum Ziemi Wałeckiej, mieszczącym się w starym dworku przy ul. Pocztowej 14, które w swoich zbiorach ma również eksponaty związane z historią Wału Pomorskiego. 


Na obszarze ruin zorganizowano Skansen Grupy Warownej "Cegielnia". W towarzystwie przewodnika można zajrzeć w czeluście schronu B-Werk Ziegelei West (Cegielnia Zachód), który był potężną budowlą z kopułami pancernymi i podziemnymi chodnikami. Do skansenu prowadzi ul. Południowa, przecinająca tory kolejowe na południe od dworca PKP Wałcz. 

















źródło:
www.100bl.wp.mil.pl
www.polskaniezwykla.pl
foto:
MoimOkiemFotografia
Ula Niemaszewska
Autor obrazów motywu: wibs24. Obsługiwane przez usługę Blogger.
-->